Verilerle yangın sezonu

Beş grafikte Avrupa'nın 2025 yangın sezonu

AB'de bir milyon hektardan fazla alan yandı. Beş grafik, zararın nerede yoğunlaştığını, ne zaman oluştuğunu ve olağanüstü bir sezonun arkasındaki koşulları gösteriyor.

Avrupa'nın 2025 yangın sezonu olağanüstüydü; ancak öne çıkan tek bir sayı bunu açıklayamaz. Yanan alan, yangınların zamanlaması ve hava koşulları, öykünün farklı bölümlerini gösterir.

Bu beş grafik, EFFIS ve Copernicus verilerini kullanır. İlk üçü Avrupa Birliği'nin 27 ülkesini kapsar. Son ikisi, kendileri için belirtilen bölgeleri kullanır. “Avrupa” her veri kümesinde aynı sınırları ifade etmez.

1. AB'de bir milyon hektar aşıldı

En az 30 hektarlık yangınlar, 2025'te AB genelinde 1.034.552 hektar alan yaktı. Bu, yaklaşık 10.346 kilometrekaredir. 2006'da başlayan bu EFFIS serisinin en büyük yıllık toplamı ve 2006–2024 ortalamasının yaklaşık 2,9 katıydı.

Önceki zirve 2017'deydi. Zirveler arasında daha sakin yıllar bulunması, rekor bir sezon ile uzun vadeli eğilimin farklı sorular olduğunu hatırlatır. Yangınların kötüleşip kötüleşmediğine ilişkin rehberimiz bu ayrımı inceler.

Grafik 1 / 5

20 yıllık kayıtta yeni zirve

AB27 · Yıllık yanan alan · ≥30 hektarlık yangınlar

2006–2025 döneminde AB'de yıllık yanan alan. 2025 toplamı 1.034.552 hektardır; 2017'deki önceki zirve olan 988.524 hektarın ve yaklaşık 354.843 hektarlık 2006–2024 ortalamasının üzerindedir.
Kesikli çizgi, 2006–2024 yıllık ortalamasıdır. Yılların karşılaştırılabilir olması için daha küçük yangınlar dışarıda bırakılmıştır.Grafik: NuraGaze. Veriler: EFFIS / Copernicus Acil Durum Yönetimi Servisi.
Grafik 1 verilerini ve indirmeleri göster

Veriyi indir (CSV) · Grafiği indir (PNG)

20 yıllık kayıtta yeni zirve. Ondalık sayılar burada üç basamağa yuvarlanmıştır; CSV dosyaları kaynağın hassasiyetini korur.
YılYanan alan (ha)
2006207.205
2007588.128
200879.041
2009273.739
2010194.169
2011249.847
2012485.648
2013245.356
201483.576
2015160.320
2016325.857
2017988.524
2018117.356
2019295.835
2020339.767
2021471.045
2022785.549
2023467.729
2024383.317
20251.034.552

2. Kaybın büyük bölümünü İspanya ve Portekiz yaşadı

Aynı veri kümesinde İspanya'da yaklaşık 393.000 hektar, Portekiz'de yaklaşık 279.000 hektar yanan alan kaydedildi. İkisi birlikte AB toplamının %65'ini oluşturdu. Ardından Romanya, İtalya ve Yunanistan geldi.

Bu grafik alanı ölçer; ülkenin etkilenen oranını değil. Kaç evin kaybedildiğini veya belirli bir habitatın ne kadar şiddetli yandığını da söyleyemez. Bunlar farklı kanıtlar gerektirir.

Grafik 2 / 5

İki ülke toplamın yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor

AB27 · 2025'te yanan alan · ≥30 hektarlık yangınlar

İspanya: 393.079 hektar; Portekiz: 278.917; Romanya: 129.443; İtalya: 84.348; Yunanistan: 47.819; diğer AB ülkelerinin toplamı: 100.946. İspanya ve Portekiz, AB toplamının yaklaşık %65'ini oluşturuyor.
En büyük beş ulusal toplam ve diğer AB ülkelerinin birleşik toplamı. Bunlar yanan alanlardır; her ülkenin yüzdesi değildir.Grafik: NuraGaze. Veriler: EFFIS / Copernicus Acil Durum Yönetimi Servisi.
Grafik 2 verilerini ve indirmeleri göster

Veriyi indir (CSV) · Grafiği indir (PNG)

İki ülke toplamın yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor. Ondalık sayılar burada üç basamağa yuvarlanmıştır; CSV dosyaları kaynağın hassasiyetini korur.
Ülke / grupYanan alan (ha)
İspanya393.079
Portekiz278.917
Romanya129.443
İtalya84.348
Yunanistan47.819
Diğer AB ülkeleri100.946

3. Ağustos sezonu değiştirdi

Birikimli toplam, 11 Mart tarihli haftalık gözlemde 100.000 hektarı çoktan aşmıştı. Ardından yaz aylarında keskin artış geldi: 5–19 Ağustos arasında haritalanan toplam yaklaşık 585.000 hektar arttı.

26 Ağustos'a kadar yıllık toplamın yaklaşık %95'i haritalanmıştı. Eğri, kısa bir dönemde ne kadar zararın birikebildiğini gösterir. Tek bir yangının hızını ölçmez.

Grafik 3 / 5

Ağustos, sezonun boyutunu değiştirdi

AB27 · Birikimli yanan alan · 2025'te haftalık gözlemler

AB'deki birikimli yanan alan, 5 Ağustos'ta 379.392 hektardan 19 Ağustos'ta 964.680 hektara çıkıyor. 26 Ağustos'a kadar 983.367 hektar yanmıştı; bu, yılın haritalanan toplamının yaklaşık %95'iydi.
≥30 hektarlık yangınlar. Her nokta, yılın o anına kadar haritalanan alanların toplamıdır. Kesikli çizgi, 2006–2024 döneminin aynı haftasına ait ortalamadır; gölgeli bant ağustosu gösterir.Grafik: NuraGaze. Veriler: EFFIS / CEMS / C3S / ECMWF, ESOTC 2025, şekil S6.3.
Grafik 3 verilerini ve indirmeleri göster

Veriyi indir (CSV) · Grafiği indir (PNG)

Ağustos, sezonun boyutunu değiştirdi. Ondalık sayılar burada üç basamağa yuvarlanmıştır; CSV dosyaları kaynağın hassasiyetini korur.
Haftanın bitiş tarihi2025 (ha)2006–2024 ortalaması (ha)
07/01/20252.4551.171,31
14/01/20252.7631.530,67
21/01/20257.5052.830,37
28/01/202519.0394.761,01
04/02/202519.5976.159,54
11/02/202523.2597.869,78
18/02/202549.89312.532,35
25/02/202570.12517.137,18
04/03/202575.21221.796,08
11/03/2025131.29625.206,19
18/03/2025143.09629.497,07
25/03/2025146.72437.417,55
01/04/2025154.89146.052,54
08/04/2025159.07949.988,26
15/04/2025160.34452.226,59
22/04/2025162.85054.065,18
29/04/2025163.49254.810,44
06/05/2025165.25856.182,02
13/05/2025165.64856.757,81
20/05/2025166.77558.565,66
27/05/2025166.95159.167,75
03/06/2025168.29460.020,91
10/06/2025172.91461.333,11
17/06/2025179.81367.048,38
24/06/2025190.98372.552,44
01/07/2025208.03782.153,34
08/07/2025228.09891.623,96
15/07/2025235.360105.595,39
22/07/2025270.449131.289,95
29/07/2025346.836162.999,99
05/08/2025379.392187.771,72
12/08/2025713.870218.422,89
19/08/2025964.680244.017,24
26/08/2025983.367277.985,14
02/09/2025994.419292.945,07
09/09/20251.003.182303.171,39
16/09/20251.009.828311.668,05
23/09/20251.026.104320.105,85
30/09/20251.027.351323.143,84
07/10/20251.028.701325.351,31
14/10/20251.030.778334.923,05
21/10/20251.031.643350.273,01
28/10/20251.032.128351.640,85
04/11/20251.032.700352.480,48
11/11/20251.033.401353.003,23
18/11/20251.033.895353.495,07
25/11/20251.034.229353.700,29
02/12/20251.034.229353.788,03
09/12/20251.034.305353.884,03
16/12/20251.034.377353.982,34
23/12/20251.034.377354.192,65
30/12/20251.034.552354.638,11

4. Salım zirvesi daha da yoğunlaşmıştı

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi'nin Avrupa raporlama bölgesinde, ağustos yangınları tahminen 9,62 milyon ton karbon saldı. Bu, 2003–2019 ağustos ortalamasının yaklaşık 4,6 katıydı.

Ağustos, bölgenin tahmin edilen yıllık yangın kaynaklı karbon salımlarının yaklaşık %70'ini oluşturdu. Bu, yanan alandan farklı bir ölçüttür. Ayrıca ölçülen ton karbondioksit değil, karbondur ve bir kişinin soluduğu hava kirliliğini doğrudan ölçmez.

Grafik 4 / 5

Yangın salımlarına tek bir ay hâkim

Avrupa (CAMS raporlama bölgesi) · Aylık karbon salımları

Ağustos 2025'te tahmin edilen yangın kaynaklı karbon salımı 9,62 milyon tondu; 2003–2019 ağustos ortalaması ise 2,11 milyon tondu. Ağustos, bu raporlama bölgesindeki 2025 yıllık toplamının yaklaşık %70'ini oluşturdu.
Milyon ton karbon; CO₂ değil. CAMS GFAS v1.2 tahminleri. 25 ülkeli raporlama bölgesi Birleşik Krallık'ı da içerir; tam liste makalenin yöntemler bölümündedir.Grafik: NuraGaze. Veriler: Copernicus Atmosfer İzleme Servisi / C3S / ECMWF, ESOTC 2025, şekil 6.3.
Grafik 4 verilerini ve indirmeleri göster

Veriyi indir (CSV) · Grafiği indir (PNG)

Yangın salımlarına tek bir ay hâkim. Ondalık sayılar burada üç basamağa yuvarlanmıştır; CSV dosyaları kaynağın hassasiyetini korur.
Ay2025 (Mt karbon)2003–2019 ortalaması (Mt karbon)
Oca0,060,132
Şub0,3010,223
Mar0,4570,5
Nis0,4150,34
May0,1610,208
Haz0,4890,373
Tem1,2841,123
Ağu9,6162,111
Eyl0,7230,697
Eki0,2020,643
Kas0,0730,134
Ara0,0360,11

5. Kuzeybatı İberya alışılmadık ölçüde ağır koşullarla karşılaştı

İspanya'nın kuzeybatısının ve Portekiz'in kuzeyinin bazı bölümlerini kapsayan bir Copernicus çalışma alanında, ağustos ayında aşırı yangın hava koşullarının görüldüğü 18 gün kaydedildi. Alanın 1991–2020 ağustos ortalaması yaklaşık 4,4 gündü.

Burada “aşırı”, Yangın Hava İndeksi'nin referans döneminin 95. yüzdeliğini, yani değerlerin en yüksek %5'inin eşiğini aşması demektir. Bu, yangını kolaylaştırabilen koşulları tanımlar. Tutuşmaları saymaz ve İber Yarımadası'nın tamamına ait bir veri değildir.

Grafik 5 / 5

Ağustosta 18 gün aşırı yangın hava koşulları

Kuzeybatı İberya çalışma alanı · Ağustos, 1970–2025

Kuzeybatı İberya'daki çalışma alanında Ağustos 2025'te aşırı yangın hava koşullarının görüldüğü 18 gün vardı. 1991–2020 ağustos ortalaması 4,43 gündü. Yıllık seri önemli ölçüde değişkenlik gösteriyor ve en yüksek değer 2025'te görülüyor.
ERA5 tabanlı Yangın Hava İndeksi'nin referans döneminin 95. yüzdeliğini aştığı günler. Değerler, İspanya veya Portekiz'in tamamını değil, Copernicus şekil 6.4'teki çalışma alanını tanımlar.Grafik: NuraGaze. Veriler: Copernicus Acil Durum Yönetimi Servisi / C3S / ECMWF, ESOTC 2025, şekil 6.4.
Grafik 5 verilerini ve indirmeleri göster

Veriyi indir (CSV) · Grafiği indir (PNG)

Ağustosta 18 gün aşırı yangın hava koşulları. Ondalık sayılar burada üç basamağa yuvarlanmıştır; CSV dosyaları kaynağın hassasiyetini korur.
YılAğustosta aşırı koşullu gün sayısı
19700
19710
19723
19732
19745
19752
19760
19770
19780
19794
19802
19811
19820
19830
19841
19853
19860
19873
19881
19891
19907
199112
19927
19935
19940
19953
19960
19970
19986
19990
20006
20011
20023
200312
20040
20058
20066
20071
20083
20092
201010
20111
20129
20139
20140
20154
20167
201713
20182
20190
20203
20216
202214
202314
20244
202518

Planlama açısından anlamı

Arazi sahipleri ve saha yöneticileri için pratik çıkarım, en yoğun haftalar gelmeden hazırlanmaktır. İzlemeniz gereken alanları, uyarıyı kimin kontrol ettiğini ve bilginin müdahaleden sorumlu kişilere nasıl ulaştığını gözden geçirin.

Bu grafikler, herhangi bir tespit ürününün ne kadar zararı önleyebileceğini gösteremez. Ancak hazırlığın neden önemli olduğunu gösterir. Tespit yöntemlerini karşılaştıran ve bir yangının ilk birkaç dakikasını ele alan rehberlerimiz, sonraki soruları açıklar.

Verileri nasıl okumalı?

Veriler 28 Ekim 2026'da alınmıştır. Grafikler NuraGaze tarafından yeniden çizilmiştir; yüzdeler ve oranlar kendi hesaplamalarımızdır. İndirilebilir dosyalar kaynak değerlerini korur.

Kapsam, tanımlar ve veri kaynakları

Yanan alan: 1–3 numaralı grafikler, geçmiş yıllarla karşılaştırılabilirlik için EFFIS'in 30 hektar eşiğini kullanır. JRC'nin 2025 ön raporu, haritalanan küçük yangınlar da dâhil edildiğinde 1.079.538 hektarlık daha büyük bir AB toplamı verir. Bu toplamlar farklı yangın kümelerini tanımlar. Haritalama, ormanlar dışındaki doğal bitki örtüsünü de kapsar ve kontrollü yakmaları içerebilir. Grafik 3, 30 Aralık'ta biten yayımlanmış haftalık seriyi kullanır; haftalık geçmiş dönem ortalamaları, tam takvim yılı ortalamalarından biraz farklıdır.

Salımlar: Grafik 4, CAMS GFAS v1.2 tahminlerini ve kaynağın 2003–2019 aylık referans değerlerini kullanır. 25 ülkeli bölge; Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık'tan oluşur.

Yangın hava koşulları: Grafik 5, Copernicus şekil 6.4'te gösterilen çalışma alanının yayımlanmış bölgesel serisini kullanır. ERA5 tabanlı Yangın Hava İndeksi verilerine, yüzdelik bir eşiğe ve 1991–2020 referans dönemine dayanır. Mutlak indeksin 50 veya daha yüksek olduğu günleri sayan ayrı ölçüt değildir.

Kaynak dosyalar, hesaplamalar ve yeniden kullanım atıfları

Kaynaklar ve ek okumalar

  1. Seasonal trends: annual and national burned-area estimates European Forest Fire Information System (EFFIS), erişim: 28 Ekim 2026
  2. Advance report on forest fires in Europe, Middle East and North Africa 2025 Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi, 31 Mart 2026; yöntem: sayfa 8
  3. Wildfires: burned area, emissions and fire weather Copernicus European State of the Climate 2025; şekiller S6.3, 6.3 ve 6.4

1–3 numaralı grafikler, CC BY 4.0 lisanslı uyarlanmış EFFIS verilerini içerir, © Avrupa Birliği. 3–5 numaralı grafikler, değiştirilmiş Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve Atmosfer İzleme Servisi bilgilerini (2026) içerir. Avrupa Komisyonu ve ECMWF, bu bilgilerin burada kullanımından sorumlu değildir.

NuraGaze, yangın erken uyarı yazılımları ve izleme sistemleri sunar. Bu makale kamuya açık verileri açıklar; ürün performansı değerlendirmesi değildir.

Tüm makaleler